Czy nurkowanie w piance zimą ma sens? Odpowiedź brzmi nie ma, jest to zbyt ekstremalne zajęcie, które może zakończyć się hipotermią co może doprowadzić do śmierci.
Wychłodzenie organizmu
Organizm wytrzymuje w temperaturze wody 2-4st.C w mokrym skafandrze od 15 do 20min nim zaczyna pomału wpadać w zbyt duże wychłodzenie, które doprowadza do hipotermii.
Niestety pianka + ocieplacz oraz kontakt z wodą, która dostaje się pod piankę nie zapewnia żadnej sensownej ochrony termicznej. Temu też nurkowanie w zimnych wodach ze względów bezpieczeństwa jest już ekstremalnym zajęciem, którego nie polecamy.
Hipotermia to stan, który charakteryzuje się obniżeniem temperatury mierzonej wewnątrz ciała poniżej 35 °C. To stan kiedy mózg odcina większość funkcji życiowych. Serce pompuje krew tylko do mózgu. Nie możesz ruszać rękami i nogami. No i w tym stanie bardzo łatwo o tragedię
Hipotermia objawy
Uczucie zimna powoduje, że nasze ciało zaczyna drżeć, mamy zimne dłonie i stopy. Potem dochodzą do tego dreszcze, organizm stara się pobudzić mięśnie do ruchu. Niestety stałe wychłodzenie organizmu nie pomaga w jego rozgrzaniu. Na końcu przestajemy czuć ręce i nogi, nie możemy się ruszać.
Na samym początku nurkowania w piance, jest nam zimno. Po pewnym czasie (ok. 5min) przychodzi moment, gdy zaczynamy ignorować zimno i mamy złudne poczucie, że teraz będzie tylko cieplej.
Dodatkowo ogrzewanie ciała przez ruch – np. pływanie na powierzchni na dłuższe odległości sprawia, że robi się nam cieplej. Ale wychładzanie ciała nadal następuje. Potem mamy kilka minut czasu, gdy podczas nurkowania możemy czuć się nawet komfortowo.
Jednak w pewnym momencie, nie czujemy już palców u rąk, wpadamy w drgawki i myślimy tylko o zakończeniu nurkowania oraz ciepłej herbacie. Często już niestety jest za późno i możemy nie doczekać wyjścia na brzeg.
Jeśli jednak uda się nam wyjść, mamy tak zmarznięte ciało, że dochodzimy do kolejnego problemu jakim jest zdjęcie mokrej pianki i przebranie się w suche ubranie. Raczej samodzielnie, tego nie będziecie wstanie zrobić!
Więcej o hipotermii tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hipotermia
Czym grozi nurkowanie zimą w piance: http://jollydiver.com/tragiczny-wypadek-nurkowy-piechcinie/
Nie warto ryzykować!
Nie ma sensu nurkować zimą w mokrej piance. Szkoda ryzykować dla przyjemności jakim jest nurkowanie. Dodatkowo zimowe nurkowanie w mokrym skafandrze ciężko nazwać przyjemnością.
Pamiętaj o podstawowych zasadach
- komfort – czyli nurkowanie powinno być komfortowe i sprawiać nam przyjemność
- bezpieczeństwo – przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz partnerów z którymi nurkujesz
- właściwy sprzęt – zawsze wybieramy sprzęt pod nurkowanie które wykonujemy. W ciepłe kraje nie wybierzesz się nurkować na 10m w gorących wodach w suchym skafandrze z podwójnym ocieplaczem. Tak samo w zimnych wodach nie nurkujesz w mokrej piance.
- zabawa – nurkowanie powinno nam sprawiać zabawę, robimy to przecież dla swojego dobrego samopoczucia! Pamiętaj, bezpiecznie i powoli, przyjemnie i komfortowo.
Czy można nurkować w piance zimą?
Tylko po co? Tracimy komfort z nurkowania, jest nam zimno i zbliżamy temperaturę naszego ciała do ekstremalnie niskich temperatur. Jeśli chcecie zobaczyć jak to jest zachęcamy do spróbowania morsowania. A zauważcie, że morsowanie trwa do 5 minut, czasem do 10 minut dla wprawionych morsów. Potem jednak należy się szybko wysuszyć i ogrzać. A przed samym morsowaniem odpowiednio rozgrzać.
Nurkwoać należy bezpiecznie oraz czerpać maksymalną przyjemność z tego co robimy. W zimie zachęcamy do korzystania z suchego skafandra lub do nurkowań w piance ale na basenie, gdzie woda ma 25-27st.C i gdzie w piance możemy spokojnie poćwiczyć przez godzinę.
A gdy macie już suchy skafander (oraz oczywiście specjalizację PADI Dry Suit) warto pomyśleć o odpowiedniej odzieży pod nim. Czyli kilka słów o ocieplaczu.