w

Nie zalej swojego aparatu – podstawowe porady

Kilka podstawowych porad, dla początkujących fotografów i filmowców podwodnych. Czyli na co zwrócić uwagę zanim wejdziemy do wody. Złe przygotowanie sprzętu może być przyczyną nie zrobienia zdjęć/filmów, aż po uszkodzenie sprzętu.

Podstawowe porady fotografa / filmowca

Trzeba zadbać o kilka podstawowych zasad by nasze zdjęcia czy film się udały oraz by nie doszło do uszkodzenia naszego sprzętu.

  1. Czy bateria jest naładowana? Czyli sprawdź, przed zamknięciem swojej obudowy czy bateria w twoim aparacie lub kamerze jest naładowana. Gdy jesteś na łodzi i panuje duży ruch często można zapomnieć o wymianie baterii na nową. Ja zawsze robię wymianę po wyjściu z poprzedniego nurkowania, tak że kamera czeka w gotowości na następne wejście do wody.
  2. Zadbaj o kartę pamięci – tutaj sprawa również bardzo ważna, by wiedzieć czy mamy włożoną kartę pamięci. A jeśli jest w aparacie/kamerze to czy ma ona wystarczająco dużo miejsca na kolejny materiał? Zawsze zabieram ze sobą kilka kart pamięci, tak by mieć zawsze miejsce na kolejne filmy i zdjęcia.
  3. Czy kamera/aparat działa? Gdy mamy włożoną baterię i kartę pamięci sprawdź czy sprzęt działa. Zrób kilka próbnych zdjęć lub nakręć krótki film. Warto też zwrócić uwagę, czy na obiektywie nie jest nałożony kapsel ochronny. A zdarzało, się że fotograf złożył obudowę podwodną ale musiał ponownie wszystko rozłożyć bo na obiektywie został kapsel.
  4. Załóż podstawę montażową i sprawdź guziki – przed włożeniem kamery do obudowy jeśli jest potrzeba załóż podstawę montażową oraz zobacz czy wszystkie guziki są dobrze ustawione. Czyli czy po włożeniu do obudowy, będzie można dokonywać zmian ustawień na aparacie.
  5. Czy o-ring jest czysty? Sprawdź czy o-ring w obudowie jest czysty oraz bez uszkodzeń. Zobacz czy dobrze przylega do prowadnicy oraz czy nigdzie nie wystaje. Zabrudzony lub uszkodzony o-ring będzie powodem do przeciekania obudowy co może skutkować uszkodzeniem aparatu. Gdy jest taka potrzeba przetrzyj o-ring i użyj specjalnych środków do smarowania o-ring’ów by utrzymać go w świetnym stanie.
  6. Sprawdź czy obiektyw i kopuła są czyste – sprawdź czy twoja kopuła i obiektyw jest czysty. Czy nie ma tam pyłków czy piasku. Jeśli znajdziesz zabrudzenia wyczyść wnętrze obudowy podwodnej tak by nic nie wpływało na jakość zdjęć.

Oczywiście pamiętaj również o swoim oświetleniu. Sprawdź poziom naładowania baterii swoich lamp foto lub video.

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jukatan – nurkowanie

Marsa Alam – nurkowanie Egipt