w

Test komputera Shearwater PERDIX AI

Test komputera przedstawiony prostymi słowami bez bełkotu technologicznego. Jaki komputer nurkowy wybrać na początku przygody z nurkowaniem i czy warto dopłacać za zaawansowany komputer techniczny? Nasz obiektywny test komputerów PERDIX AI.

Komputer promowany jako

Zaawansowany komputer dla nurków technicznych i profesjonalnych. Solidny, niezawodny i prosty w obsłudze. Tu by się wszystko zgadzało, ale również Amator nurkowania stwierdzi, że ten komputer jest świetny i dla niego.

My szukaliśmy komputera, który przekaże nam wszystkie ważne informacje w prosty i intuicyjny sposób. A PERDIX spełnia wszystkie postawione przed nim wymagania.

Kupujemy komputer nurkowy

Niedawno nadszedł czas na zakup nowych komputerów nurkowych dla redakcji Nurek Amator. Komputerów na rynku jest wiele, testowaliśmy różne a wybraliśmy produkt Shearwater PERDIX AI, komputer z którym wcześniej nie nurkowaliśmy.

Wiedzieliśmy natomiast, że chcieliśmy komputer niezawodny, wielogazowy i z dużym czytelnym wyświetlaczem. I nie tylko chodzi o same walory wizualne wyświetlacza ale również wrażenia z samego korzystania z komputera.

Testując komputery, postanowiliśmy jeden komputer przekazać osobie z doświadczeniem dość dobrym oraz jeden dla osoby nigdy wcześniej nie korzystającej z komputera dopiero zaczynającej przygodę z nurkowaniem.

Intuicyjny komputer nurkowy

Pierwsze nurkowanie bez przeglądania instrukcji, zmian w ustawieniach czyli nurkujemy na fabrycznym ustawieniu (oprócz miar, czyli metry, st.C) bez nauki obsługi. Bo komputer nurkowy musi być prosty i przejrzysty. W momencie gdy znajdziemy się w panice lub gdy z jakiś przyczyn nasza szybkość myślenia będzie ograniczona musimy szybko i bezproblemowo korzystać z komputera jako narzędzia pomocniczego.

“Rewelacyjny, czytelny, duży i łatwy w odszyfrowaniu wyświetlacz”

Udało się! Już na pierwszym nurkowaniu osoba pierwszy raz nurkująca na komputerze odnalazła informację dotyczącą przystanku bezpieczeństwa. Potrafiła go również wykonać w przedziale głębokości zliczanym przez komputer (start od 6m). Świetna informacja dla osób początkujących! Komputer naprawdę w prosty i intuicyjny sposób przedstawia informacje na wyświetlaczu.

Komputer wyposażony w dwa przyciski. Wystarczą do szybkiego przełączania się pomiędzy informacjami, przełączeniem gazu czy ustawieniem i sprawdzeniem wszystkich informacji. Tylko dwa przyciski a może, aż dwa przyciski wystarczają by zrobić wszystko! Intuicyjność znów na najwyższym poziomie. Komputera uczy się może z 3-4 nurkowania by ze swobodą opanować 70% wszystkich ustawień.

Nasze redakcyjne PERDIX’y AI

Łączność

Zgrywanie Logbooka (do 1000h nurkowania) odbywa się za pomocą łączności Bluetooth. Mieliśmy kilkakrotnie problem z połączeniem się z komputerem ale problem raczej leżał po stronie telefonu komórkowego. Zgrywanie logów do aplikacji Shearwater Cloud działa szybko i bezproblemowo.

Aplikacja jest oczywiście darmowa a jednocześnie możliwe jest pobranie danych do innych aplikacji logbooka np. Subsurface o które pisaliśmy tutaj.

Ciekawostka

Komputery Shearwater nie posiadają informacji “Time to Fly” czyli po jakim czasie od nurkowania możesz lecieć. Jak podaje producent jest to zamierzone pozbawienie funkcji, której nie można w dokładny sposób przewidzieć. Czas po jakim możemy wsiąść do samolotu jest czasem umownym. Każdy z nas ma inną fizjologię ciała i nie można w prosty i pewny sposób przedstawić danych. Temu właśnie nie znajdziecie tej informacji w komputerze. Wytyczne zmieniają się co kilka lat i pozostaje nam samym zadbanie o odpowiednie odczekanie przed lotem.

Oficjalna informacja tutaj: https://www.shearwater.com/monthly-blog-posts/flying-after-diving/

Jakość wykonania i wygląd

O gustach się nie dyskutuje, ale na żywo komputer wygląda sto razy lepiej niż na zdjęciu. Kompozyt z którego wykonana jest obudowa wygląda na naprawdę solidny. Paski są wygodne z zapinaniu a już na sam start ekran zabezpieczony jest specjalną folią przeciw zadrapaniu.

Dodatkowym atutem jest oszczędność energii. Wykonaliśmy w ciągu tygodnia 12 nurkowań w czasach 38-63minuty a bateria lekko co poszła w dół (komputer testowanych w ciepłych wodach Egiptu). Producent gwarantuje działanie komputera przez 40h co starczy dla niemal wszystkich nurkujących.

Kolorowy ekran jest spory bo 2,2 cala jest wystarczające nawet dla osób starszych oraz tych korzystających na co dzień z okularów. Małe cyferki i literki to już przeszłość. Wyświetlacz jest naprawdę czytelny!

Zasilanie to bateria typu AA (paluszek), którą wymienić może sam użytkownik komputera. A jak wiadomo tego typu baterię naprawdę łatwo znaleźć nawet podczas wyjazdu w różne zakątki świata.

Bezpieczeństwo

Warto spojrzeć na zakup komputera jako na inwestycję w bezpieczeństwo. Będąc pod wodą, czyli nie w naturalnym środowisku chcemy być pewni, że robimy wszystko zgodnie ze sztuką oraz chcemy być bezpieczni. Nurkowanie jest bezpieczne ale mimo wszystko jest to sport zaliczany do ekstremalnych.

Będąc pod wodą, chcę być świadomy danych, które wyświetla mi komputer oraz dane te mają być przedstawione w prosty sposób. Chcę widzieć głębokość, wiedzieć ile pozostało mi czasu do nurkowania bez dekompresyjnego, kiedy i jaki zrobić przystanek bezpieczeństwa lub dekompresyjny. Chcę również wiedzieć czy nie wynurzam się za szybko. Komputer jest naszym pomocnikiem, którego nie da się przecenić. A oczywiście trudno swoje bezpieczeństwo “wycenić”.

Podsumowanie

Świetny komputer nie tylko dla nurków technicznych. Jest to jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) komputer nurkowy jaki mieliśmy przyjemność testować. Podczas całego tygodnia testów w Dahab spoglądając na komputer mieliśmy niezmywalny uśmiech.

Korzystanie z komputera pod wodą jest niesamowicie intuicyjne i łatwe. Co daje nam więcej przyjemności z samego nurkowania, gdy nie musimy się głowić co komputer chciał nam powiedzieć.

Jedynym minusem może być dość wysoka cena (ok. 3950zł brutto / cena detaliczna). No i my musieliśmy czekać około tygodnia na ściągnięcie komputerów, których nie miał Dystrybutor na stanie. A szkoda, bo do samego końca nie byliśmy pewni, czy nasz zakup uda się przetestować na wyjeździe. Ale udało się! Uff, uff…

Danych technicznych nie będziemy publikowali, można je znaleźć na oficjalnej stronie producenta: https://www.shearwater.com/products/perdix-ai/

Komputer gorąco polecamy nie tylko dla nurków technicznych ale przede wszystkim dla zaawansowanych i zapalonych nurków rekreacyjnych. Jest to naprawdę świetny wybór nawet na początku drogi nurkowej. A dodatkowe opcje będą dla was przydatne podczas rozwoju swojej pasji.

Shearwater PERDIX AI - TEST
  • 9/10
    Wygląd - 9/10
  • 9/10
    Oszczędność baterii - 9/10
  • 10/10
    Intuicyjność - 10/10
  • 9.5/10
    Ekran - 9.5/10
  • 10/10
    Wygoda - 10/10
  • 10/10
    Jakość wykonania - 10/10
  • 8/10
    Jakość/Cena - 8/10
9.4/10

Podsumowanie

Świetny komputer nurkowy nie tylko dla nurków technicznych. Intuicyjność i łatwość używania na najwyższym poziomie. Nawet zupełny amator szybko odnajdzie się w menu oraz danych wyświetlanych na ekranie. Solidnie wykonany i przetestowany przez tysiące nurków na świecie. Odstraszać może jedynie cena, ale gdy raz się zacznie z nim nurkować zapomina się o tym “drobnym” (nie takim drobnym) szczególe. Naprawdę świetny sprzęt dla każdego.

Mamy ponad 3100 osób w naszej nurkowej grupie! Dołącz do grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mocowanie kamer sportowych w nurkowaniu

Aqua Lung i770R – nowy komputer nurkowy