Wstęp do nurkowania w suchym skafandrze

Jaki powinien być wstęp do nurkowania w suchym skafandrze? Czemu warto nurkować w suchym i jakie wymagania stawia to przed nurkiem. Czyli nim zmienisz piankę na suchy skafander…

Czemu wybrać suchy skafander?

Nurkując w Polskich „zimnych” wodach, oczywiście zależy nam by nurkowanie było miłe. Tutaj dochodzimy do wygody oraz ochrony termicznej (przed zmarznięciem). Wybierając suchy skafander i ocieplacz będziemy mieli zupełnie lepszy komfort termiczny. Czyli nurkowanie nabiera nowego znaczenia a przebywanie poniżej termoklimy nie jest już dla nas problemem.

Robisz nurka 60 minutowego? Nie ma problemu, nie zmarzniesz… Ale musisz, przestawić się z nurkowania w piance na nurkowanie w suchym skafandrze a to już inna zabawa.

Suchy skafander – neutralna pływalność

Nurkowanie w suchym skafandrze jest pełne nowych wyzwań. Oczywiście mówimy tutaj o pływalności oraz obsłudze samego skafandra. W nurkowaniu rekreacyjnym używamy suchego skafandra do kontrolowania naszej pływalności zamiast jacketu (przy użyciu inflatora).

Oczywiście tutaj pojawia się pierwsza sprzeczność… często producenci informują, iż suchy skafander nie jest urządzeniem BCD. No i zgadamy się z tym stwierdzeniem w 100%. SS nie zostały domyślnie zaprojektowane do utrzymywania naszej pływalności. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie ciepła i suchego ciała. Dużo prościej robi się podczas nurkowania technicznego, gdzie do utrzymania pływalności używamy nie tylko SS ale głównie skrzydła.

Robiąc certyfikat pod suchy skafander oczywiście uczymy się utrzymywać pływalność (ujemną, dodatnią i neutralną) za pomocą suchego skafandra. Tutaj oczywiście na samym początku warto powalczyć z odpowiednim dociążeniem. A walka z balastem może trwać… nam dobranie właściwego balastu zabrało dużo czasu i walki ze skafandrem. Wreszcie się udało…

Kolejną sprawą jest sama pływalność. Zawór upustowy nie jest tak szybki jak w jackecie czy skrzydle. Co oczywiście, wiąże się z potrzebą dużo wolniejszego wynurzania. Z naszego doświadczenia wynika, że niektóre osoby bardzo szybko dają sobie radę z nurkowaniem w suchym innym może to zająć dużo więcej czasu.

Z opowiadań znajomych, są również osoby, które dopiero po około roku ogarnęły temat nurkowania w suchym skafandrze do właściwego „bezpiecznego” poziomu wiedzy i doświadczenia.

Oczywiście nie należy się zniechęcać. Suchy skafander, jest świetnym wyposażeniem każdego nurka nurkującego w zimnych wodach. Warto opanować nurkowanie i pływalność do perfekcji, tak by dalsze nurkowanie sprawiało nam coraz więcej frajdy.

Na co zwrócić uwagę?

Na co warto zwrócić uwagę wybierając suchy skafander oraz podczas opanowywania jego używania? Jest wiele elementów, ale zajmiemy się tu kilkoma najważniejszymi:

  • dobierz suchy skafander do swojej sylwetki – dobre dopasowanie jest kluczem do sukcesu
  • skarpety + buty czy może buty zintegrowane – tutaj jest tyle opinii na ten temat co samych nurków. Samemu musisz wybrać co dla Ciebie lepsze
  • dbaj o suchego – warto co roku zrobić sprawdzenie szczelności, dbaj o zamki i zawory. Dobrze utrzymany suchy skafander powinien posłużyć dobre 10lat
  • dobry ocieplacz jest ważny – tutaj nie ma co oszczędzać, każdy z nas powinien mieć komfort cieplny na najwyższym poziomie
  • właściwe wyważenie – właściwe wyważenie to klucz do sukcesu. Bez dobrze dobranego balastu nie uzyskasz neutralnej pływalności
  • ćwicz, trenuj, nurkuj – no i nie zrażaj się jeśli wystąpią niepowodzenia. Opanowanie suchego skafandra może zająć od kilku nurkowań do kilkudziesięciu nurków

Więc czy warto nurkować w suchym skafandrze?

Ależ oczywiście, ci, którzy zaczęli nurkowanie w suchym nie specjalnie w Polskich wodach chcą nurkować w piance. Czasem gdy suchy musi pojechać do serwisu oczekujemy na jego szybki powrót. Gorąco zachęcamy do przejścia początkowych trudności by przyszłe nurkowanie sprawiało nam jeszcze więcej frajdy, gdy jest nam sucho i ciepło mimo niskiej temperatury wody.

Polecamy również:

Co założyć pod suchy skafander?

Pocenie się podczas nurkowania

Zostaw swój głos

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.
Nurek Amator
Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Artykuły: 875

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.