w

Jak wybrać dobrą fajkę do nurkowania?

Jak kupić dobrą pierwszą fajkę do nurkowania? Na co zwracać uwagę, oraz co jest istotne w doborze fajki pod zestaw ABC? Zdradzamy kilka porad początkującego nurka. Czyli jak kupić fajkę nurkową na lata!

Jaką fajkę do nurkowania kupić?

Pierwsze zakupy sprzętu są zawsze ekscytujące. Fajka jest jednym z podstawowych sprzętów nurkowych i jedna z pierwszych rzeczy obok płetw i maski na naszej liście do kupienia.

Na samym początku przygody z nurkowaniem, zadajemy sobie pytanie czy potrzebujemy sprzęt drogi, albo co kupić warto tak by się sprawdziło w naszym nurkowaniu. Pamiętajcie, zawsze dobieramy sprzęt do aktualnie wykonywanego nurkowania. Tak samo będzie z fajką, jeśli jej potrzebujemy to na pewno warto ją kupić. Idąc na kurs OWD i AOWD fajka się przyda, bo często z niej korzystamy.

Fajka nurkowa jest zawsze przydatna, gdy musimy pływać po powierzchni. Pozwoli ona zminimalizować ryzyko zachłyśnięcia się wodą oraz da nam komfort w oddychaniu.

Fajkę kupujesz raz

W przeciwieństwie do płetw czy masek, których nurek ma wiele (w zależności od rodzaju pływania i upodobań) fajkę kupuje się tylko raz. Nie ma sensu posiadać wielu różnych fajek nurkowych, które w żaden sposób nie przydają się nam pod wodą a na wodzie używamy ich tylko do dopłynięcia do łodzi lub brzegu. Kupmy więc fajkę wygodną.

Na co zwrócić uwagę kupując fajkę nurkową?

Oto kilka podstawowych elementów, na które warto zwrócić uwagę kupując fajkę do nurkowania. I nie mówimy tutaj o cenie a o elementach budowy oraz walorach użytkowych fajki. Pamiętajmy, że fajkę kupujemy praktycznie raz w życiu. Potem korzystamy z niej wedle potrzeby i nie ma sensu kupować kolejnej. To jest zakup na całe życie, więc nie patrzmy na fajkę pryzmatem ceny a raczej jakości i wygody użytkowania.

  • Ustnik – wykonany z silikonu, może być uniwersalny lub anatomiczny. Jeśli jest możliwość sprawdźmy wygodę różnych ustników.
  • Zawór zwrotny – umożliwia w łatwy sposób oczyścić fajkę z wody (wydmuchując przez fajkę powietrze. Obowiązkowy element przy zakupie fajki.
  • Zawór labiryntowy (falochron) – zamocowany na górnej części fajki, chroni przed zalaniem przez fale.

Kupuj fajkę wygodną, taką, która będzie dla Ciebie optymalna. Dobrze jest również wybrać fajkę, łatwą do “złożenia”, którą w niektórych przypadkach będziemy mogli schować np. do kieszeni w Jackecie lub kieszeni suchego skafandra.

Ceny dobrej jakości fajki wahają się w granicach od 70zł do 150zł. Obie będą świetnie spełniały swoją podstawową funkcję. Mogą się różnić wyglądem, jakością zastosowanych materiałów oraz możliwością jej rozłożenia. Jeśli fajka ma zawsze być w naszym “jackecie” warto wybrać model z elastycznego plastiku oraz łatwo rozkładany.

Zakup proponujemy przeprowadzić w specjalistycznym sklepie nurkowym (również może być online) a nie w dyskoncie sportowym.

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powstanie archeologii podwodnej – Dokument

GUE – Nurkowanie Jaskiniowe – Madagaskar 2018