Dłubanki i głębiej – nurkowanie Hańcza

Poniższy tekst przygotowałem z uwagi na wiele problemów, które miały miejsce w tym rejonie na przestrzeni kilkunastu lat. Jego zadaniem jest jedynie przekazanie wiedzy na temat charakterystyki tego miejsca, aby kolejne osoby mogły świadomie planować nurkowania w tym rejonie.

Jak trafić na dłubanki?

Dłubanki to rejon I parkingu nad jeziorem Hańcza. Zanurzenie wykonuje się praktycznie prostopadle do linii brzegowej, płynąc zgodnie z opadającym dnem. W okolicach 10 metra trafia się na duży pień drzewa oparty o ściankę, który jest pierwszym drogowskazem do dłubanek spoczywających na głębokości około 38 metrów.

Jeżeli nie widzimy tego drzewa, to warto przepłynąć się kilka sekund w lewo, a następnie w prawo, aby je odnaleźć. Drzewo opada do głębokości około 15 metrów więc warto go szukać płynąc pomiędzy głębokościami 10-15 metrów. W innym wypadku znalezienie dłubanek, to tylko łut szczęścia.

Zanurzając się po drzewie, znajdujemy kolejne drzewa (duże drzewa, nie gałęzie) i w okolicy 27 metra mijamy po lewej ich stronie blaszaną łódkę (blaszankę). Ostatnie drzewo kończy się poniżej 30metra i w tym miejscu odbijamy lekko w prawo (około 20-30 stopni względem linii ostatniego drzewa) i po chwili docieramy na dłubanki.

Odwrócenie się do partnera w miejscu gdzie nie widzimy drzewa może się wiązać z utratą wyznaczonego kierunku i ominięciem dłubanek z lewej lub prawej strony. Takie przypadki zdarzały się wielu osobom obeznanym z tym miejscem a więc również mi, mimo że wykonałem w tym miejscu masę nurkowań.

Ma to zwykle miejsce w chwili konieczności kontroli kursantów lub drobnej pomocy parterowi. Nie jest to nic szczególnego, zdarza się ;-). Często też można spotkać na drodze do dłubanek podniesiony osad, który jest wynikiem opadania płetwonurków zbyt blisko stromego stoku i zaczepianiem płetwami o dno.

Osobiście praktykuję zanurzenie co najmniej 1,5- 2 metry nad stokiem co zwykle nie stanowi problemu, ponieważ widoczność jest z reguły wystarczająca aby obserwować punkty odniesienia, czyli drzewa. Po osiągnięciu docelowej głębokości, powrót jest stosunkowo łatwy, ponieważ widoczny jest jeszcze skos stoku. Jeszcze… ponieważ dalej jest mniej kolorowo. 😉

Osiąganie głębokości ponad 40 metrów…

Jak wcześniej wspomniałem dłubanki spoczywają na głębokości około 38 metrów i od tego momentu dno znacznie się wypłaszczać, a więc chcąc osiągnąć głębokość 43-45 metrów płetwonurek porusza się praktycznie po „płaskim stole” a dalsze utrzymywanie tej głębokości może oddalać go od brzegu mimo, że odczucia pod wodą mogą być całkowicie inne. Jedyna rada w tym przypadku, to wykonać takie nurkowanie według kompasu, a więc jeszcze na powierzchni ustalić azymut na brzeg.

Kiedy zwykle zaczynają się problemy?

Niestety analizowane prze ze mnie zdarzenia wynikłe w tym miejscu zwykle wyglądają podobnie. Niedostateczne wyszkolenie i stres doprowadzają do lawiny komplikacji, chociażby z uwagi na lęk związany z utratą drogi powrotnej i koniecznością wynurzenia w toni. W konfiguracjach OC często dochodzi do zalodzenia automatu na skutek hiperwentylacji oraz wzmożenia narkozy gazowej, a w konsekwencji paniki, zatrucia dwutlenkiem węgla lub/i niekontrolowanego wynurzenia.

Jak osobiście planuję takie nurkowania…

Jeżeli koniecznie chcę wykonać nurkowanie z I parkingu na głębokość większą niż 38 metrów, to wybieram do zespołu osoby, które swobodnie radzą sobie z wynurzeniem w toni, łącznie z wykonaniem przystanków dekompresyjnych. Zwykle są to osoby wyszkolone na poziomie minimum Adv Nitroks Diver u dobrego instruktora. Warto jak zespół jest wyposażony w kompasy i boje i umieją je praktycznie wykorzystywać. Wiem, sprawa niby oczywista jednak trudniejsza do wykonania, jeżeli dodatkowo dochodzi procedura dzielenia się gazem i stres.

Osobiście preferuję inna trasę do osiągania głębokości większych niż 40 metrów z I parkingu, która przebiega dużym skosem w prawo (w kierunku ścianki na II parkingu), gdzie dobrze widoczny spadek stoku ułatwia nawigację poniżej 40 metrów głębokości i z powrotem. Dobrym charakterystycznym punktem mówiącym, że wróciłem na I parking jest wielki głaz na głębokości około 4 metrów.

Deep Diver i dłubanki.

Wykonanie nurkowania na dłubanki przez płetwonurków rekreacyjnych w mojej opinii nie jest łatwym nurkowaniem i wymaga dobrego przygotowania, dobrej pływalności, umiejętności wynurzenia w toni oraz doświadczenia w nurkowaniach głębokich i przede wszystkim dużego spokoju. Jeżeli nie jesteś w stanie wykonać zanurzenia nie podnosząc osadu z dna, to tym bardziej nie poradzisz sobie podczas wynurzenia w toni.

Uważam, że zdecydowanie dobrym pomysłem jest używanie dwóch pierwszych stopni automatów, zwłaszcza podczas nurkowania w suchym skafandrze. Do kompletu dodałbym dobrego i opanowanego partnera.

Podsumowując…

Wykonując nurkowanie na dłubanki z pewnością trzeba liczyć się z koniecznością wykonania wynurzenia w toni i być do tego mentalnie jak i technicznie przygotowanym. Chcąc osiągnąć w tym miejscu większą głębokość, należy też się liczyć z koniecznością dłuższego płynięcia po prawie płaskim dnie z ryzykiem utraty drogi powrotnej i również koniecznością wynurzenia w toni i odbycia w niej przystanków dekompresyjnych.

Podkreślę jednocześnie, że dłubanki nie są niczym niezwykłym i nie robią oszołamiającego wrażenia, żeby za wszelka cenę na nie zanurkować, zwłaszcza jeżeli nie czujesz, że jesteś na to gotowy.

Autor Tekstu & Foto: Radosław Zajkowski (odwiedź Radka, na Facebooku)

Zostaw swój głos

Mamy ponad 4000 osób w naszej nurkowej grupie! Dołącz do grupy Facebook


.
Nurek Amator
Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Artykuły: 875

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.