Pierwsze kroki w zakupie sprzętu do nurkowania są zawsze ciężkie. Nie wiadomo co wybrać i czy kupić nowe a może używane sprzęty? Oto mały poradnik bazujący na naszych doświadczeniach.
Nowy czy używany automat nurkowy?
No właśnie jeśli czytasz ten artykuł zastanawiasz się czy warto kupić używany automat czy może coś nowego ze sklepu? Na początku warto uświadomić sobie, że nowinki w świecie automatów nurkowych nie wychodzą tak często. Zdarza się, iż najlepsze automaty zostały zaprojektowane kilkanaście ładnych lat temu.
A więc nie zawsze co „nowsze” musi faktycznie być „nowatorskie” w odniesieniu do automatów nurkowych. Są automaty, które zostały zaprojektowane w latach 60’tych i do dnia dzisiejszego znajdują się w produkcji oraz znajdują się chętni na ich zakup (np. Poseidon Cyklon 5000).
A więc gdy już ustaliliśmy, że używany automat może nadal być czymś wyjątkowym, sprawdzonym i niezawodnym kolejnym etapem będzie zaplanowanie poszukiwania.
Zapytaj się w swoim klubie nurkowym
Jeśli jesteś w szkole nurkowej lub klubie nurkowym zapytaj się u instruktora czy wie, czy któryś z kursantów/klubowiczów ma na sprzedaż jakiś automat. Szkoła nurkowa to najlepsze miejsce by zdobyć automat z pewnego i znanego źródła.
Często klubowicze zmieniają sprzęt na nowy, zmieniają system w którym nurkują lub mają zapasowy automat, który mogą sprzedać. Z naszego doświadczenia taki sposób jest najpewniejszy i już taką drogą kupiliśmy 3 automaty.
Jak kupować używany automat?
Pierwsze co to sprawdź wygląd wizualny. Czy nie ma widocznych uszkodzeń czy pęknięć. Jeśli automat kupujesz od znajomego z klubu na pewno pożyczy automat na testy w basenie lub na wodach otwartych. Warto również zapytać i zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Oto one:
- Kiedy automat został kupiony i czy są oryginalne dokumenty zakupu, pudełko, etc.
- Którym właścicielem jest sprzedający?
- Kiedy automat był ostatni raz serwisowany?
- Jeśli od ostatniego serwisu trzeba będzie zrobić kolejny serwis zapytaj się gdzie automat był / jest serwisowany
- Jeśli jest możliwość przetestuj automat na basenie lub wodach otwartych (jeśli automat nie ma zrobionego aktualnego serwisu przetestuj z wykorzystaniem dodatkowej butli / nigdy nie korzystaj jako głównego automatu jeśli ten nie posiada aktualnego przeglądu)
- Jeśli nie ma możliwości popływania z automatem przejdź się z nim przed zakupem do serwisu w celu sprawdzenia działania i szczelności konstrukcji
- Jeśli masz do wyboru kilka różnych modeli postaraj się wybrać najlepiej odpowiadający Tobie i odpowiedniemu dla Ciebie nurkowaniu (jeśli jesteś nurkiem rekreacyjnym nie kupuj automatu pod Twiny bo pewno ich nie wykorzystasz)
Potem jeśli wszystko jest w porządku pozostaje tylko zakup automatu. Pamiętajcie, że bardzo często w ramach jednego klubu ceny używanego sprzętu dla klubowicza są dużo atrakcyjniejsze. Zdobywasz, też pewność, że automat trafia do Ciebie z dobrego źródła.
Używany automat do nurkowania
Przeważnie automaty nurkowe serwisuje się raz na rok. Po pełnym serwisie automat jest gotowy służyć nam bez awaryjnie przez kolejny rok do kolejnego serwisu. Jako bezawaryjnie rozumiem, zgodnie ze swoją funkcją i wszystkie części, które się zużywają oraz uszczelki są wymienione na nowe.
Czasem zdarzają się drobne problemy jak nieszczelności czy uszkodzenia nie z winy użytkownika. Dobre centrum nurkowe przeważnie daje gwarancję na 3mc od przeprowadzenia serwisu na poprawki w ramach problemów drobnych.
Używany automat jeśli był dobrze przechowywany i serwisowany posłuży nam jeszcze wiele lat. Nurkowie często posiadają jeden automat przez 20-30lat i nie zmieniają sprzętu na nowy gdyż są przyzwyczajeni do swojego aktualnego automatu. Tu jest oczywiście kwestia preferencji osobistych ale wychodzimy z założenia, że nie będziesz co roku zmieniał automatu bo wyszedł nowszy, ładniejszy model.
Automat tani czy drogi?
Wszystko zależy od naszego budżetu i preferencji. Na początku przygody z nurkowaniem zachęcamy do testowania różnych modeli automatów w waszej szkole nurkowej. Bardzo często możecie wybrać co nurkowanie basenowe nowy inny automat. Warto sprawdzić na czym dobrze się wam nurkowało.
Tutaj warto jeśli jest możliwość kupić jak najwyższej klasy automat. Będzie on wykonany przeważnie z lepszych jakościowo materiałów i będzie gwarantował wysoki standard użytkowy jak i prawdopodobnie będzie dobrze się sprawował zarówno w wodach zimnych jak i ciepłych. Raczej odradzamy kupowanie automatów no-name lub mało znanych marek.
Przed zakupem sprawdź również kto w Twojej okolicy serwisuje automaty danej marki. Możesz też podpytać serwisanta o cenę serwisu danego automatu. Warto również zapytać o cenę zapasowych oringów tak by mieć zawsze przy sobie jeden lub kilka zapasowych gdyby potrzebna była wymiana na nurkowaniu. Oczywiście kupujemy automat z pierwszym stopniem DIN.
Ciekawostka o preferencjach
Bardzo ciekawym zjawiskiem jest fakt naśladowania szkoleniowców przez uczniów. Widać to na przykładzie szkół nurkowania. Jeśli twój instruktor nurkuje na automatach Apeksa pewno i ty będziesz rozważać zakup takiego automatu. Nie ma w tym nic dziwnego, staramy się naśladować osoby, które w naszym odczuciu są naszymi „nurkowymi idolami”. Na początku drogi (i później też) takim idolem jest nasz instruktor nurkowania.
Ile wydać na automat oddechowy?
[…] Jak kupić używany automat do nurkowania? […]
[…] Jak kupić używany automat do nurkowania? […]