w

#nurkujebezpiecznie , czyli wracamy do nurkowania po dłuższej przerwie

Dni stają się coraz cieplejsze. Lato dotarło i do nas. Możemy już nurkować ale róbmy to świadomie. Warto w tym trudnym czasie, zadbać o swoje bezpieczeństwo.

COVID-19 wciąż niebezpieczny

Zniesiono już większość restrykcji. Patrząc od strony nurka, możesz już pojechać na spragnionego nurka. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, nurkuj tylko ze sprawdzonymi bazami. W pomieszczeniach zamkniętych, wciąż warto korzystać z maseczki.

Zapytaj się w bazie, jak dezynfekują sprzęt (jeśli go wypożyczasz). Nie warto ryzykować zarażenia, a tym bardziej nie warto nurkować w niesprawdzonych miejscach.

Wybieraj bazy zaufane. Nurkuj w parze lub większej grupie. Oczywiście, wciąż zachowujemy odstęp 2m nad powierzchnią wody. Zadbaj, by się nie zarazić.

Przerwa, niebezpieczna dla nurka

Wydaje się, że wszyscy podejmujemy środki bezpieczeństwa dotyczące koronawirusa. Niestety aktualnie dla nas większym niebezpieczeństwem może okazać się nasza przerwa powierzchniowa.

Znaczna większość z nas, nie miała okazji nurkować przez ostatnie 6-9 miesięcy. Dla większości, sezon zakończył się w zeszłym roku. Taka przerwa jest dla nas dużym niebezpieczeństwem. Musimy, ponownie odzyskać swoją nurkową pewność siebie ale przede wszystkim przypomnieć sobie, jak to było nurkować.

W tym trudnym okresie, ciągnie nas pod wodę. Mamy możliwości ale musimy też zadbać o to by całe nurkowanie przebiegało w kontrolowany sposób. Musimy na nowo ćwiczyć i zdobywać doświadczenie.

Te 6 miesięcy a często i dłuższej, przerwy sprawiło, że wracamy do sportu ekstremalnego po dłuższej przerwie. Nie rzucajmy się na mega głębokie nurkowania. Kolejne kilkanaście pierwszych nurków od dawna, powinno być na miarę naszych możliwości.

Wyłączmy swoją dumę i zabierzmy się do ćwiczeń. Warto przećwiczyć wszystkie możliwe sytuacje awaryjne. Warto poćwiczyć pływalność i współpracę z naszym partnerem.

Trzeba wrócić do formy

Zastanów się jak tam Twoja forma? Czy przez ostatni zwariowany okres, był czas na ćwiczenia? Jeśli nie było, to trzeba szybko wrócić do formy fizycznej.

Dobrym pomysłem, mogą być ćwiczenia fitness do wykonania w domu. Na internecie, znajdziesz wiele darmowych filmów z ćwiczeniami. Dobra forma fizyczna to podstawa udanego ale również bezpiecznego nurkowania.

Jeśli jesteśmy zardzewiali, przez siedzenie w domu to również nurkując, nie będziemy w dobrej formie. Grozi nam przemęczenie, jeszcze przed wejściem do wody. Samo nurkowanie, również wymaga od nas bardzo dobrej sprawności. Czas wrócić do formy fizycznej jeszcze przed pierwszymi nurkowaniami po długiej przerwie.

U nas sprawdzają się ćwiczenia fintess, bieganie oraz długie spacery. Jazda na rowerze, również odrobinę nas rozrusza, ale nie wszystkie mięśnie i stawy wykorzystywane do nurkowania.

Nurkowy Buddy, tylko sprawdzony

To nie czas by nurkować z przypadkowymi osobami. Warto, pod wodę wybrać się z bardziej doświadczonym nurkiem od nas. Jeśli nurkujesz, rób to ze swoim ulubionym buddy, z którym się dobrze znacie i wiecie czego możecie się spodziewać po sobie.

Już za 1-2 miesiące otworzą granice. Będziemy znów mogli wylecieć do ciepłych krajów, w odległe miejscówki nurkowe. Jeśli możemy, jedźmy ze sprawdzonymi osobami. Jeśli możesz, pojedź na wyjazd z osobą, z którą nurkujesz już od dłuższego czasu.

To nie czas by wchodzić do wody z nieznajomymi osobami. Nie wiesz, jakie doświadczenie ma ta osoba, ile nurkowała w życiu i kiedy ostatni raz była pod wodą. Narażasz siebie na niebezpieczeństwo, ale również tę osobę.

Jeśli jedziesz w długą trasę samochodem, pewno zadbasz o dobre opony i sprawny pojazd. Tak samo z nurkowaniem, te pierwsze nurki to jak wyjazd w nieznane w długą trasę. Nie wiemy co może się wydarzyć. Warto się przygotować i zminimalizować wystąpienie wszelkich awarii.

Wykup pakiet nurkowy z instruktorem

To również dobry pomysł, by wykupić te 10-15 nurkowań z instruktorem 1:1. Zadzwoń do swojego CN i zapytaj się o pakiet nurkowań z instruktorem. Pójdziesz pod wodę, z dobrym parterem a jednocześnie, będzie to dobry pomysł na przypomnienie sobie nie tylko teorii ale również praktyki.

Dobrym pomysłem będzie wykorzystać szkolenie przypominające. W PADI jest to kurs PADI Review, jesteś w innej federacji? Nie ma problemu, zapytaj się w Twojej federacji, jakiego typu kurs przypominający oferują. A jeśli takiego nie ma, poproś o przygotowanie dla Ciebie specjalnego dedykowanego mini szkolenia praktyczno-teoretycznego.

Gdy masz możliwości, warto potrenować w basenie przed wejściem na wody otwarte. Pół roku przerwy to naprawdę sporo czasu. Warto zadbać o bezpieczeństwo już dziś, jeszcze przed wyjazdem w dalekie kraje.

Zadbaj o swój sprzęt

Dłuższa przerwa bez wody, to czas by zadbać o swój sprzęt. To czas by zrobić serwis, sprawdzić naszą konfigurację. Nie warto decydować się na nurkowanie, bez pewności, że z naszym sprzętem jest wszystko w porządku.

Zadbaj szczególnie o:

  • serwis automatów – a jeśli, okres serwisowy nie minął, warto oddać automat na przegląd sprawności.
  • sprawdzenie szczelności suchego – czy Twój suchy skafander jest szczelny a zawory działają bez problemu?
  • zrób upgrade komputera – zobacz w jakim stanie jest bateria. Zrób również upgrade oprogramowania naszego komputera. My nie nurkowaliśmy, ale producenci mogli w tym czasie wypuścić nowe oprogramowanie.
  • sprawdź resztę sprzętu – skompletuj przed nurkowaniem swój sprzęt, przejżyj w jakim jest stanie i czy nie musisz czegoś naprawić.

Nim popędzimy do wody, warto się upewnić, że nasz sprzęt jest bezpieczny. Teraz szczególnie jesteśmy narażeni na wypadki nurkowe. Chcemy już zacząć nurkować, za wszelką cenę. Tak długo nie nurkowaliśmy! Przygotuj siebie oraz swój sprzęt do powrotu do wody.

Przed wyjazdem za granicę

Gdy masz zaplanowany wyjazd za granicę skorzystaj z najlepszych centrów nurkowych. Najlepszym rozwiązaniem jest zabrać ze sobą własny sprzęt (w tym oczywiście automaty). Gdy nie masz własnego sprzętu, poproś by centrum pokazało jak dezynfekują sprzęt nurkowy.

W dobrych centrach, wszystko powinno być odpowiednio zabezpieczone, jednak nigdy nie mamy pewności czy tak było. W czasach pandemii, wyjątkowo ważne jest zachowanie bezpieczeństwa i tu własny sprzęt, jest istotnym elementem układanki.

Na wyjeździe nurkuj tylko ze stałymi partnerami nurkowymi. Wyjazd na obce wody, z osobą z którą nigdy nie nurkowaliśmy wcześniej, po tak długiej przerwie to zawsze ryzyko.

#NurkujBezpiecznie!

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

2 komentarze

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co każdy nurek powinien wiedzieć po pandemii COVID-19?

Zostań instruktorem nurkowania w ISSF