Podstawy Nurkowania – problem z zanurzeniem i wynurzeniem

Dziś odrobina o zanurzeniu i wynurzaniu się. Problem występuje w odniesieniu do kilku aspektów naszego doświadczenia nurkowego. Dziś opowiemy odrobinę o tym, co może być przyczyną i jak ją zidentyfikować a potem rozwiązać.


Kilka częstych błędów podczas zanurzenia i wynurzenia, które szybko można zniwelować.

Problem z zanurzaniem

Nie ma chyba nic bardziej denerwującego jak problem już na początku nurkowania podczas zanurzania. Tutaj warto przeczytać książkę OWD, gdzie dokładnie poznamy podstawy właściwego zanurzania się.

Gdy zanurzamy się zbyt szybko, możemy wpaść w panikę, która jednocześnie negatywnie wpłynie na nasze zachowanie pod wodą oraz może być przyczyną powstania większych problemów.

Jeśli zanurzenie jest dla Ciebie problemem jeszcze przed wejściem do wody porozmawiaj o tym ze swoim partnerem i/lub instruktorem. Możecie zanurzyć się razem w bardzo bliskiej odległości i wspólnie wybrać odpowiednią prędkość zanurzania by zniwelować ryzyko wystąpienia stresu.

Oto kilka podstawowych problemów, które mogą wystąpić:

  1. Stres i zdenerwowanie – niestety najtrudniejszy do pokonania jest sam stres przed głębokością i zanurzeniem się pod wodę. Podczas silnego stresu możemy zapomnieć o czynnościach potrzebnych do przeprowadzenia poprawnego i bezpiecznego zanurzenia.
  2. Zbyt szybkie zanurzanie – tutaj problemem może być zarówno źle dobrany balast jak i zła obsługa jacketu. Zejdź na ok. 1m głębokości (najlepiej wzdłóż dna) i podpąpuj delikatnie jacket, zobacz czy wciąż zbyt szybko się zanurzasz?
  3. Zbyt duży balat – a więc zabraliśmy za dużo balastu. Jest to częsty błąd na początku naszej przygody z nurkowaniem. Niweluje on problem ze zbyt szybkim wynurzaniem na pustej butli ale również, sprawia, że pod wodą zbyt dużo energii poświęcamy na nurkowanie oraz zbyt szybko opadamy gdy nasza butla jest pełna.
  4. Problem z dopompowaniem jacketu – tutaj może być problem, że zbyt łagodnie i zbyt rzadko dodajemy powietrza do jacketu. Lub możemy mieć uszkodzony zawór i jacket sam gubi powietrze. W drugim przypadku, twój partner na pewno zauważy problem.
  5. Pływalność – no i oczywiście kwestia pływalności. Jeśli mamy problem z utrzymaniem neutralnej pływalności sam proces zanurzania może być dla nas problemem. Poeksperymentuj w tym przypadku z różnym rozmieszczeniem balastu (jeśli jest właściwa jego ilość). Często inne rozłożenie balastu może pomóc w neutralnej pływalności.

Problem z wynurzaniem

Kończy się nurkowanie a Ciebie wyrzuca na powierzchnię? Jak dobrze znamy ten problem z autopsji. Niestety tu droga nie jest prosta. Niektórzy rozwiążą problem w ciągu kilku nurkowań a innym zajmie to nawet kilkadziesiąt.

Każdy z nas inaczej przyzwyczaja się do nurkowania i szybciej lub wolniej udaje mu się nauczyć neutralnej pływalności. Na początku drogi jest jednak kilka podstawowych problemów, które mogą być przyczyną wyrzucenia nas na powierzchnię zbyt szybko.

Częste problemy podczas wynurzania:

  1. Stres oraz zmęczenie – znów ten stres… gdy nurkowanie było dla nas stresujące lub męczące na pewno oddychaliśmy bardzo intensywnie. W naszych płucach jest znacznie więcej powietrza, niż podczas normalnego oddychania. Mamy naturalną tendencję podczas stresu do pozostawiania dużo więcej powietrza w płucach niż zwykle. Automatycznie nasza pływalność staje się dodatnia. W połączeniu ze źle obsługiwanym jacketem czy problemem, ze zbyt małą ilością balastu otrzymujemy możliwą przyczynę do wyrzucania nas na powierzchnię przy pustej butli (a czasem i przy pełnej).
  2. Zbyt mało balastu – gdy mamy na sobie zbyt mało balastu przy pustej butli jest nam bardzo trudno pozostać pod wodą. Sprawdź czy masz odpowiednią ilość balastu.
  3. Za wolno zrzucamy powietrze – za wolno lub w złej pozycji zrzucamy powietrze z naszego jacketu. W złej pozycji nie wyrzucimy w ogóle powietrza z BCD. Co ciekawe, ten sam problem, może wystąpić podczas nurkowania w suchym skafandrze, gdy nasz zawór upustowy w standardzie bardzo wolno wyrzuca nadmiar powietrza. Tu rozwiązaniem jest wolniejsze wynurzanie i odpowiednia pozycja ciała.

Zobacz również:

Nauka nurkowania – 5-cio punktowe zanurzanie i wynurzanie

Kurs PADI OWD [6/35] – Pięciopunktowe zanurzenie

Zostaw swój głos

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.
Nurek Amator
Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Artykuły: 875

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.