UnderwaterPoland – podwodne ujęcia ROV’em

Czy można zrobić domowym sposobem ROV’a? Oczywiście, że tak a dodatkowo można jeszcze przy okazji nakręcić nim podwodne życie w Polskich akwenach. Ale nie wyprzedzajmy założeń projektu UnderwaterPoland.

Jak powstało underwaterpoland?

Od dłuższego czasu interesuje się środowiskiem wodnym i związaną z nią przyroda . Jest to dla mnie przede wszystkim pasja i zamiłowanie jak również wędkarstwo , którym w dzieciństwie zaraził mnie mój tata.

W chwilach wolnych przy sprzyjającej pogodzie staram się zawsze spędzać swój wolny czas w środowisku wodnym i obserwować zachodzące w nim zmiany, życie poszczególnych gatunków zwierząt ryb oraz płazów.

Obserwacje prowadziłem na początku tylko i wyłącznie z brzegów z rożnego rodzaju pomostów, przepławek tarlisk dla ryb. Wspierały mnie tylko i wyłącznie okulary wędkarskie polaryzacyjne, aby pozbyć się odbicia słońca na wodzie i mieć lepszą widoczność na to co dzieje się pod wodą. Później zainteresowałem się snurkowaniem (czyli maska, płetwy i fajka) to jest niesamowite co można ujrzeć pod powierzchnia tafli wody. Tak naprawdę wystarczy jeden głębszy oddech żeby dać przysłowiowego „nura” w stronę małej ławicy ryb lub bujnej roślinności. Wtedy już naprawdę wiedziałem ,ze to będę właśnie kontynuował bez końca.

Moim marzeniem jest również w przyszłości ukończyć kurs nurkowania. W 2014 powstała myśl o stworzeniu UnderwaterPoland i będę chciał zachęcić państwa do wspólnego hobby, zainteresowania się i oglądania piękna natury jakie znajduje i kryje się w naszej Polsce pod wodą.

Osobiście postanowiłem ze swoich środków samodzielnie zbudować batyskaf zdalnie sterowany, który umożliwi eksploracje jezior, rzek, strumieni oraz Morza Bałtyckiego.

W realizację tego projektu wkładam wszystkie siły oraz czas. Wszystkimi swoimi zdobytymi materiałami formie wideo i zdjęć będę dzielił się z państwem na swoim kanale YouTube pod nazwa UnderwaterPoland.

Dzięki UnderwterPoland spojrzysz na świat jakiego dotychczas mogłeś w swoim życiu nie zauważyć.

Jak wygląda budowa ROV’a?

Do tych celów postanowiłem zbudować batyskaf SMIGOL to ROV batyskaf podwodny prze zemnie wykonany w 100% jest moim projektem techniki. Zbudowany został z aluminium i stali nierdzewnej najwyżej jakości jest napędzany zaawansowanym systemem napędowym złożonym z trzech silników po bokach dwa i jeden na środku.

Został również wyposażony w kamerę Microsoft HD która umożliwia rejestrowanie obrazu na laptopie i przekazywaniu go w stanie rzeczywistym. Dodatkowo montaż kamery umożliwia obrót (prawo-lewo) oraz pochylenie (góra-dół). W planach jest montaż kamery bardziej zaawansowanej, umożliwiającej rejestrację Video w jakości FullHD lub 4K. Przednie oświetlenie power led oddaje moc 20w łącznie.

Sterowane odbywa się to w łatwy sposób poprzez pad. ROV’y są idealnym narzędziem do kontroli portów, rzecznych i morskich poszukiwań, badań, obserwacji, rafy, przeglądach akwakultury w niebezpiecznym środowisku, wykorzystania przez organy ścigania i bezpieczeństwa publicznego.

SMIGOL ma 400mm długości i wysokości 25mm może zejście na głębokość 20m waga jego 7,8kg.

Pragnę podziękować przy budowie swojego batyskafu wielu osobą, które wsparły mnie wiedzą i doświadczeniem. W szczególności pragnę podziękować wojskowym zakładom z Bydgoszczy za barwienie i anodowanie aluminium. Firmie dolock która mi dostarczyła bezpłatnie do testów kabel i mojej rodzinie oraz psiakowi że wybaczyli mi braku czasu, którego nie mogłem im poświecić wspaniałych chwil które zawsze spędzaliśmy razem na co dzień. Dziękuję!

UnderwaterPoland na FB: https://www.facebook.com/UnderwaterPoland-1410325132631402/

Kanał YT: https://www.youtube.com/channel/UCIP3Gb_9hyLvLX9PFCcu1fA

Zostaw swój głos

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.
Nurek Amator
Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Artykuły: 875

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.