Dziś przedstawimy nasz punkt widzenia dotyczący kolejności zakupu sprzętu do nurkowania oraz odrobina uzasadnienia. Oczywiście, co nurek to inne zdanie tak więc publikację proszę traktować jako naszą opinię.
Kompletowanie sprzętu do nurkowania?
Na samym początku nie musisz nic kupić. Jednak jest kilka elementów o których warto pomyśleć jeśli chcesz poważnie podejść do nurkowania. Na tym etapie warto zwrócić uwagę, iż podczas pierwszego kursu OWD a często i drugiego AOWD cały sprzęt dostarcza szkoła nurkowania.
Warto jednak zadbać o swoją wygodę i bezpieczeństwo już podczas pierwszego kursu „Open Water Diver”. Czyli od czego mam zacząć?
Pierwszy zakup – ABC (maska, rurka, płetwy)
Każdy z nas jest inny więc warto dobrać sprzęt do swoich potrzeb oraz dla swojej wygody. Zadbaj aby maska była dobrze dobrana do twojej twarzy. Najgorsze co może się zdarzyć, to zaparowana maska lub co gorsze przeciekająca maska. Płetwy paskowe powinny być wygodne i dobrze dopasowane do Twojego buta. Tak, wraz z płetwami paskowymi, warto od razu kupić wygodne buty.
Gdy mamy dobry i wygodny sprzęt w ramach naszego ABC nurkujemy zawsze z tą samą maską i tymi samymi płetwami. Podczas ubierania się na kursie nie musimy szukać sprzętu, który mieliśmy dzień wcześniej. Jednocześnie wiemy, że płetwy się nam nie zmienią co za tym idzie również będziemy zawsze mieli podobne uczucie podczas nurkowania. Ważne: płetwy dobieraj do butów tak by oprócz dobrej jakości walorów wodnych były również wygodne. Będziesz z nich prawdopodobnie korzystać przez dłuższy czas.
Dobry zestaw ABC to wydatek rzędu 1200-1500zł, przyzwoite ABC to koszt 850zł.
Drugi zakup – komputer do nurkowania
To jeden z nielicznych elementów w podstawowych kursach, których nie dostajemy a jeśli już jest nam użyczony posiada logi nurkowań innych osób. Jako drugi najważniejszy zakup sprzętu najlepiej jest wybrać komputer do nurkowania.
Będziemy posiadali go zawsze podczas nurkowania, będzie zbierał tylko nasze odczyty z nurkowań jednocześnie będzie nieocenionym narzędziem dbającym o nasze bezpieczeństwo.
Jadąc na wakacje zawsze możecie wypożyczyć ABC, butlę, kamizelkę lub skrzydło ale nie spotyka się wiele miejsc oferujących na wynajem komputery do nurkowania. Idąc na drugi kurs czy AOWD komputer będzie już bardzo przydatnym urządzeniem podczas głębszych nurkowań. Będzie też naszym osobistym trenerem i policjantem podczas dekompresji. Wraz z transmiterem pomoże skalkulować średnie zużycie powietrza i powie nam na ile minut pozostało nam go w butli.
Komputer jest bardzo przydatnym urządzeniem, które powinniśmy mieć w swoim posiadaniu.
Proste komputery do nurkowania kosztują około 700-800zł najdroższe dochodzą do 5000zł.
Trzeci zakup – automat
Nadszedł czas na zakup pierwszego swojego automatu. Czemu warto? Po pierwsze jest to bardzo osobista rzecz. W końcu oddychasz za pomocą automatu oraz ustnik wkładasz do swoich ust.
Oczywiście wszędzie możesz wypożyczyć automat w zestawie z butlą podczas nurkowania na wakacjach. Ale jeśli poważnie myślisz o nurkowaniu warto zadbać o swój własny automat. Zakup dość drogi za komplet jest to koszt 2000-3000zł np. firmy Apeks.
Top 3 czemu warto mieć własny automat:
- Osobisty element, który wkładasz do ust. Nie wiesz ile osób korzystało z automatu w szkole czy wypożyczalni nurkowania. Dobre szkoły zawsze dbają o dezynfekcję, jednak własny automat to własny automat.
- Nie wiesz w wypożyczalniach bardzo popularnych jak często automat był serwisowany i jak dobrze. Automaty serwisuje się co roku!
- Posiadając własny automat jesteś pewny jego stanu oraz jest on ustawiony pod Twoje preferencje. Zapytaj się w serwisie jak można ustawić automat i na co zwrócić uwagę kupując automat.
Czwarty zakup – skrzydło oraz pianka
To już prawie koniec zakupów. Tym razem kupujesz dla siebie skrzydło do nurkowania oraz piankę. Wszystko zależy od Twoich preferencji oraz wymiarów. Posiadanie własnej idealnie dopasowanej pianki jest bardzo miłym dodatkiem. Jest to również bardzo kosztowny zakup.
Skrzydło kupisz już za 1700zł a naprawdę dobre skrzydło to wydatek już rzędu 3000zł za nowy sprzęt. Jednocześnie pianka na zimne wody to koszt około 2000zł za komplet.
Na samym końcu również warto poszukać własnej butli, noża, pasa balastowego oraz innych dodatków. Sprzęt do nurkowania zbiera się i kompletuje całe życie. Nie poprzestaniecie prawdopodobnie na jednej masce czy jednych płetwach. Upodobania i zapotrzebowanie zmienia się wraz z przebiegiem nurkowania i nowych wyzwań jakie przed sobą stawiamy.
Szukasz więcej informacji? Zobacz jaka jest dobra kolejność kupowania sprzętu nurkowego:
[…] Zakup sprzętu do nurkowania – od czego zacząć? […]
[…] Zakup sprzętu do nurkowania – od czego zacząć? […]