w

Zimowy przegląd suchego skafandra

Nadchodzą zimne dni. Coraz rzadziej wyjeżdżamy ze znajomymi na nurkowanie. Okres pomiędzy listopadem a styczniem to idealny czas na zadbanie o swój suchy skafander.

Przegląd suchego skafandra

Przynajmniej raz do roku warto zadbać o przegląd swojego suchego skafandra. Sprawdzamy stan materiału, zamka, czyścimy zawory oraz usuwamy wszelkie drobne usterki, które mogą wystąpić w wyniku normalnego używania.

W przeciwieństwie do mokrego skafandra, suchar wykorzystywany jest jako źródło wyporu podczas nurkowania rekreacyjnego. Czyli jest on poddawany różnego typu obciążeniom, którym musi sprostać. Warto więc raz do roku wysłać go na pełen przegląd serwisowy.

Zawsze jest coś do naprawy

Jeśli nurkujesz minimum 50-100 razy w roku, zawsze pojawi się mała usterka do naprawy. Czy to lekko odchodzące taśmy wzmacniające, czy naderwana kieszeń albo problem z wyrobioną manszetą.

Do puki suchy skafander jest nadal “suchy” nie ma problemu, jednak to właśnie dzięki sezonowemu przeglądowi możemy cieszyć się bezawaryjnym używaniem suchego.

A może wymiana zamka?

Gdy nasz wysłużony zamek zaczyna się zacinać, coraz trudniej jest go zapiąć a smarowanie nic nie pomaga, warto pomyśleć o wymianie zamka na nowy. Lepiej jest zapobiegać awarii, niż nie pójść na nurkowanie gdy awaria wystąpi w terenie.

Nie ma nic bardziej frustrującego, niż fakt pozostania na brzegu gdy wystąpi awaria. To właśnie zimowy okres jest świetny by zadbać o swój suchy skafander.

Co serwisować?

Warto zlecić kilka czynności serwisowych obowiązkowych:

  • test szczelności suchego skafandra
  • przegląd łączeń i taśm wzmacniających
  • przegląd kryzy szyjnej i manszet
  • sprawdzenie stanu zamka
  • sprawdzenie stanu kieszeni i ich wklejenia

Mamy ponad 3100 osób w naszej nurkowej grupie! Dołącz do grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hollis 500SE DC7 – prawdopodobnie fajny regulator

Tylko dla Was 10% zniżki na nowy zamek w suchym