Poseidon Cyklon 5000 Metal – Idziemy w TecRec’a

Przygotowujemy się pod nurkowania techniczne. Zbieramy wiedzę oraz informacje dotyczące tego z czym będzie się dla nas wiązało przejście od nurkowania rekreacyjnego do technicznego. Na pewno będziemy musieli opanować pływanie z Twinem. Do naszego sprzętu dołączył Poseidon Cyklon 5000 Metal.

Powiedzenie idź się wykąp nabrało nowego znaczenia!

Poseidon – nasze ulubione automaty

Miłość zaczęła się od nurkowania na Intro gdzie mieliśmy okazję korzystać z Poseidona Cyklon 5000. Potem przyszedł zakup standardowego Poseidona w wersji plastikowej. Pięknie nam służy nadal i nie zapowiada się szybka zmiana. Do tego stopnia zakochaliśmy się w Poseidonach, że pod Twina i nurkowania techniczne do 150m również będziemy korzystać z tej konstrukcji. Jest prosta jak budowa cepa, niezawodna i odpowiada nam jej ergonomia.

Tak więc przyszedł czas na zmiany bo potrzebujemy dwa pierwsze stopnie i dwa drugie. No i się udało zakupić od kolegi z szkoły nurkowania jego zestaw na którym schodził na ponad 150m bez problemu a nawet bił rekord w układaniu kostki rubika na 100m, który aktualnie jest rekordem świata. Tak, te piękne Poseidony są teraz w posiadaniu serwisu Nurek Amator.

Poseidon Cyklon 5000 Metal

Wersja metalowa Poseidonów jest cięższa, dużo cięższa od standardowych Poseidonów. Wygląda również dużo bardziej solidnie czyli wygląda „niesamowicie”. Pierwsze na co zwracamy uwagę to właśnie na wagę oraz jakość wykonania. Oprócz plastikowej puszki i standardowego przycisku bypass reszta jest z solidnego metalu.

To że przycisk jest standardowy jak w zwykłych Poseidon’ach C5000 to dobra wiadomość. Jest on naprawdę rewelacyjny i dużo lepszy w korzystaniu np. z testowanymi przez nas aparatami Apeks’a czy Aqualung’a. Jest duży, gumowy i nie ma problemu obsługiwać go w rękawicach.

Mocno używane Poseidony w wersji Metal nadal będą piękne chodź wymagają odrobinę więcej „czułości” niż standardowe modele. Na pewno musem jest posiadanie torby pod automaty, by dobrze je przenosić i by zawsze były dobrze chronione. Warto również przewidzieć, iż nasze automaty będą dość ciężkie jako bagaż podręczny. Zabierając automaty w podróż będzie dobrze wrzucić je po lądowaniu do dużej torby a nie nosić na ramieniu.

Serwisowanie jak zwykle raz do roku w centrum posiadającym autoryzację serwisową marki Poseidon.

Specyfikacja techniczna

  • symetryczna konstrukcja – drugi stopień można podawać w każdej pozycji z wężem z lewej bądź z prawej strony,
  • certyfikat bezpieczeństwa nurkowania w zimnych wodach EN 250,
  • odporna konstrukcja pracująca w najbardziej ekstremalnych warunkach,
  • zgodnie z polityką Poseidona w wersji Octopus drugi stopień ma takie same parametry jak standardowy drugi stopień

Wkrótce będziemy również eksperymentować z drugim stopnie Poseidon Cyklon 300. Damy znać jak wypadły testy takiej wybuchowej mieszanki ale jesteśmy dobrej myśli.

Poseidon Cyklon 5000 opinia

Na jednym z Polskich forum dyskusyjnym o nurkowaniu dodałem moją prywatną opinię dotyczącą Cyklona 5000 od Poseidona. Oto przedstawiam lekko zmieniony opis na potrzeby ww. artykułu.

Posiadam u siebie standardowego Cyklon’a 5000 oraz wersję Metal pod Twiny. Wersję metal kupiłem kilka dni temu, bo plastik pod rekreację porwał moje serce. Co ciekawe poprzedni właściciel właśnie na nich był na głębokości 150m i kilkukrotnie na głębszych niż 100m, żadnych problemów.

Wzbudzanie: jedynie podczas wynurzenia gdy źle wrzucimy automat do wody to standard jak zapomnę i położę automatem ustnikiem do góry.

Waga: plastiki idealne, metale nie nurkowałem jeszcze więc nie wiem ale na „powietrzu” to cięższe chodź również wyglądają na solidniejsze.

Oddychanie: chyba najbardziej „naturalne” automaty na jakich miałem okazję nurkować. Apeksy i Aqualung’i LX’y czy Legendy nie były dla mnie tak komfortowe. Nie zauważyłem jakiegoś silnego oporu przy oddychaniu, uważam że automat jest idealny pod tym względem.

Niezawodność: tu trochę gorzej bo miałem kilka różnych drobnych usterek (1 raz rozszczelnienie 1 stopnia, 2 razy problem z gniazdem zaworu 2 stopnia). Oczywiście automat kupiony używany i jest non stop pod nadzorem serwisu. Serwisowanie góra 1 dzień roboczy, czasem odbiór w ciągu 2h. Oprócz drobnych pierdół, nie było nigdy z niezawodnością od strony poważnych problemów.

Problem podawanie wody: u mnie problem nie występuje nie zależnie od tego w jakiej pozycji się znajduję. Słyszałem, że faktycznie parę osób narzekało ale jest to raczej kwestia dobrze przeprowadzonego serwisu i sprawności automatu a nie problem tej konstrukcji.

Ergonomia: puszka z boku jest super, obojętne jak weźmiesz automat prawą czy lewą stronę będzie działało. Niby nic wielkiego ale ułatwia życie w szczególności gdy robisz trening z partnerem np. na 25m. Przycisk bypass’u idealnie gumowy, dobrej jakości, niezawodny i łatwy do odnalezienia.

Serwis: nie ma u nas problemu z serwisowaniem w moim mieście. Wszystko jak wspominałem robione na bieżąco nie ma też problemu z dostępnością części zapasowych.

Zimne wody: nie wiem co znaczy zimne wody, bo to jest względne pojęcie. Ale nurkując w listopadzie przy 4st.C nie ma problemu z zamarzaniem 1 stopnia czy wzbudzeniem 2giego stopnia. W planach nurkowanie pod-lodowe i również nie obawiam się o zamarzanie sprzętu

Głębokie nurkowania: no tak, Poseidon Cyklon 5000 jest do tego przeznaczony wręcz idealnie. Z tego co pamiętam Nuno Gomes zrobił 318,5m między innymi na Poseidonach C-5000 Metal.

Wysoka cena: hmm dla jednych wysoka dla innych uzasadniona. Dla mnie uzasadniona bo jak się chce kupić Mercedesa czy Bentleya to nie oczekuje się ceny jak za malucha. Oprócz tego zakup automatów jest zakupem na lata. Tu nie ma sensu oszczędzać kilka złotych. Mówimy zarówno o bezpieczeństwie ale również o walorach użytkowych i niezawodności. Poseidon wydaje się mieć cenę adekwatną do jakości wykonania.

Wybór: Poseidon jest dla mnie ideałem. Na początku miał być Scubapro A700, którego nie kupiłem, gdyż po przetestowaniu Poseidonów nie chciałem innego automatu. Zaczęło się od pływania na Poseidonie na Intro nurkowym, potem dostałem masę innego sprzętu do testowania ale już po zakończeniu OWD miałem swoje Poseidony. Nie planuję zmiany ale planuję w przyszłości kupić Xstreem’a lub Jetstreem’a lub oba modele by sobie uzupełnić kolekcję.

Zostaw swój głos

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.
Nurek Amator
Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Artykuły: 875

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Link do zmiany hasła jest nieprawidłowy lub wygasł.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.