w

Pianka do nurkowania – wybieramy mokry skafander

Scubapro Defininition 6,5mm / Męska i Damska

Pianka do nurkowania czyli skafander mokry wykonany najczęściej z neoprenu. Zgodnie z nazwą daje nam pewne zabezpieczenie termiczne ale pozwala dostać się wodzie pomiędzy neopren a ciało. W odróżnieniu od skafandra suchego nie zapewnia ochrony przed kontaktem ciała z wodą.

Scubapro Defininition 6,5mm / Męska i Damska

O piankach do nurkowania

Temat pianek nurkowych jest bardzo szeroki. Rozróżnić możemy pianki na jedno i dwu częściowe, z podziałem na grubości, krój i przeznaczenie. Jednocześnie możemy również spotkać się ze skafandrami Półsuchymi, które również bazują na budowie skafandra mokrego.

Najważniejszym kryterium wyboru będzie nasz sposób nurkowania oraz warunki w jakich nurkujemy. Ochrona termiczna w Piance nie jest tak dobra jak w suchym skafandrze ale nurkując np. w wodach bardzo ciepłych Pianka jest optymalnym wyborem.

Najważniejsze podczas przymierzania pianki jest dobre spasowanie jej z naszym ciałem. Pianka powinna dobrze przylegać do naszego ciała tak by zminimalizować cyrkulację wody blisko ciała. Woda niestety dostanie się pod piankę nurkową ale dzięki zatrzymaniu jej przemieszczaniu się i wymianie ze świeżą wodą uda się nam zachować optymalną temperaturę ciała.

Posiadając własną piankę również dbacie o higienę. Nie dostajecie pianki, z wypożyczalni, którą nosiło wiele osób. Warto wiedzieć, że mimo nurkowania w wodzie ciało nasze nadal się poci.

Temperatura wody a grubość pianki nurkowej

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest grubość pianki odpowiednia do temperatury wody, w której nurkujemy. Inną piankę zabierzemy do Egiptu a inną na jezioro w Polsce. Najczęściej stosowany neopren w piankach nurkowych posiada grubość 3mm, 5mm i 7mm. Oprócz tego występują różnego typu warianty oraz nowoczesne pianki z wbudowaną wewnętrzną wyściółką o dodatkowej wartości grzewczej (np. Scubapro Infrared Fleece).

3mm – pianki nurkowe na bardzo ciepłe wody

Piankę o grubości 3mm stosujemy w bardzo ciepłych wodach (25 stopni Celsiusza i więcej). Stosowanie tej pianki jest bardzo dobrym pomysłem nawet gdy wydaje się, że nurkowanie bez pianki jest możliwe.

Po pierwsze pianka nurkowa ochroni nas przed obrażeniami ciała takimi jak obtarcia czy przecięcia. Dodatkowo 3mm neoprenu pozwoli nam w dobry sposób utrzymać właściwą temperaturę ciała.

5mm – pianki nurkowe na chłodniejsze wody

Neopren 5mm będzie odpowiedni na wody chłodniejsze w zakresie 15-25 stopni Celsiusza. Tego typu pianki używamy np. w Hiszpanii, Włochach, Chorwacji oraz w lecie w wodach Polskich (chodź lepszym wyborem może okazać się 7mm).

Nurkując w Polskich wodach w piance 5mm, warto również pomyśleć o dodatkowej krótkiej piance zakładanej na właściwą piankę o grubości 3mm lub 5mm.

7mm – pianki nurkowe na zimne wody

Czyli najpopularniejsza pianka w Polsce. Idealna na wody o temperaturze 10-15 stopni Celsiusza. Dla zmarzluchów idealne rozwiązanie oraz dla wszystkich ceniących sobie dobry komfort termiczny. Z własnego doświadczenia osoby lubiącej ciepło, pianka o grubości 7mm jest nadal wygodna i elastyczna a jednocześnie pozwala nam swobodnie wykonać 2-3 nurki w ciągu dnia.

Dobrym pomysłem może też być użycie pianki 7mm + ocieplacza (pianki krótkiej) o grubości 5mm lub 7mm. Dobierając ocieplacz do naszej pianki, najlepiej ubrać się w podstawową piankę i założyć na nią dodatkowy skafander suchy. Skafander powinien dokładnie przylegać do pianki ale nie może krępować ruchów.

Krój pianki nurkowej

Jak już wcześniej pisaliśmy są pianki pełne z rękawami i nogawkami (a nawet ze zintegrowanym kapturem) ale również pianki krótkie w formie kamizelki lub pianki z krótkimi nogawkami i krótkimi rękawami.

Kupując własną piankę zwróć uwagę na wygodę tak by zachować komfort i wygodę nad jak i pod wodą.

Warto też rozróżnić pianki dla Mężczyzn i Kobiet. Dzięki nowym sposobom szycia oraz łączeń różnych rodzajów neoprenu w całość otrzymujemy niesamowicie wygodne pianki nurkowe.

Dzięki nowoczesnej technologii szycia oraz ergonomicznym kształtom poszczególnych modeli otrzymujemy bardzo dużą wygodę użytkowania. Pianka jest dobrym wyborem wszędzie tam, gdzie nie potrzebujemy suchego skafandra. Jest też dużo łatwiejsza w transporcie np. lotniczym od suchego skafandra.

Kombinezony półsuche

Nie będziemy się bardzo rozpisywać nad konstrukcją kombinezonów półsuchych. Ich główną różnicą jest zastosowanie kryz (uszczelniacze na kostki, nadgarstki oraz szyję). Kryza tak samo jak w kombinezonie suchym ogranicza możliwość wpłynięcia wody do kombinezonu.

Jeśli nie chcemy nurkować w suchym skafandrze i pianka jest dla nas odpowiednia a nurkujemy w wodach zimniejszych warto pomyśleć o zakupie kombinezonu półsuchego. Pozostanie nam wygoda korzystania z pianki a jednocześnie będzie mniejsza szansa na zalanie pianki wodą w środku a co za tym idzie będzie nam dużo cieplej.

Dopełnienie pianki – kaptur, rękawice i buty

Do naszej pianki musimy jeszcze wybrać odpowiedni kaptur, rękawice oraz buty. Oto specjalny mini-poradnik jak dobrać cały zestaw.

Kaptury, rękawice i buty dla nurka

Konserwacja, przechowywanie i suszenie pianek

By nasze pianki służyły nam długo warto zadbać o odpowiednią konserwację, sposób suszenia oraz przechowywania. Korzystając z tych kilku podstawowych porad będziemy się cieszyć pięknym stanem naszej pianki przez nadchodzące lata.

  • Opłucz piankę słodką wodą po każdym nurkowaniu (na zewnątrz i wewnątrz pianki).
  • Nie pozostawiaj pianki na słońcu, a jeśli już suszysz ją na słońcu wywróć na lewą stronę by nie zblakł jej kolor od słońca (środek może być wyblaknięty).
  • Nie zostawiaj mokrej pianki w torbie (pianka powinna wyschnąć po każdym nurkowaniu czy myciu).
  • Przechowuj piankę powieszoną w szafie oraz najlepiej w worku foliowym przykrywającym całą piankę – kurz szkodzi neoprenowi, warto by pianka nie miała nadmiernej styczności z kurzem.
  • Co 10-15 nurkowań nasmaruj wszystkie zamki odpowiednim lubrykantem do zamków nurkowych – zamki powinny być łatwe w zapięciu i odpięciu
  • Nie pozostawiaj piasku czy błota na zamku i kombinezonie

Interesujesz się nurkowaniem? Dołącz do naszej grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Montaż systemu SANTI SmartGloves

Nowy magazyn nurkowy – nurki.pl