w

Kaptury, rękawice i buty dla nurka

Dość obszerny temat, czyli dobór kaptura, rękawic i butów do nurkowania tak by było nam ciepło i wygodnie. Na co zwrócić uwagę, co jest ważne podczas wyboru odpowiedniego kaptura czy butów? Odrobinę więcej dowiecie się z tego artykułu.

Doposażenie ubioru nurka

Pływacie w mokrym skafandrze (piance) lub suchym skafandrze zawsze macie na sobie rękawice oraz kaptur nurkowy. W zależności od suchego skafandra może on być również wyposażony w skarpety, do których również musisz mieć buty.

Porozmawiajmy więc jak dobrać sprzęt i co jest istotne podczas jego doboru. Tak więc zaczynamy od tego gdzie i jak nurkujecie. Da ułatwienia podzieliliśmy na nurkowanie w ciepłych wodach oraz w wodach zimnych. Jako, że Polskie wody zaliczają się do zimnych, będziemy potrzebowali inny sprzęt niż podczas nurkowania w Egipcie.

Zobaczcie mały poradnik VIDEO, który porusza większość tematu związanego z doborem rękawic, kaptura i butów.

Nurkowanie w ciepłych wodach

Ciepłe wody to według różnych opinii są to wody, których temperatura zaczyna się od 20-25 stopni Celsiusza. Tutaj oczywiście nie ma sensu zabierać suchego skafandra z ocieplaczem. Przegrzanie jest równie niebezpieczne jak zbyt mocne wychłodzenie.

Nurkowanie rekreacyjne – wody ciepłe i bardzo ciepłe

Tutaj w zależności od długości nurkowania oraz temperatury wody wybierzemy kaptur i rękawice o grubości 3mm lub 5mm. Kaptury i rękawice są wykonane z elastycznego neoprenu. Ważne aby osprzęt był dobrze dobrany wielkościowo tak by nie tworzyć pustych przestrzeni w które dostanie się woda.

Rękawice i kaptur na wody ciepłe

Gdy temperatura wody jest większa niż 20 stopni Celsiusza prawdopodobnie wystarczą nam lekkie rękawiczki 3mm oraz kaptur 3mm. Ze względu na małą grubość zabezpieczą nas przed podstawowymi obtarciami ale również zapewnią komfort termiczny.

Jeśli jednak bardzo szybko nam marzną palce u rąk warto rozważyć zakup rękawic o grubości 5mm.

Buty na wody ciepłe

Przeważnie wybierzemy buty piankowe. Możemy zdecydować się na buty elastyczne, lekkie z neoprenu 3mm. Jeśli nie potrzebujemy chodzić po skałach czy ostrych kamieniach nie będzie nam również potrzebna gruba podeszew w butach. Spokojnie elastyczny but będzie wygodny i sprawdzi się w 100%. Jeśli jednak mamy do przejścia z brzegu jakiś kawałek skalny można pomyśleć o butach z twardszą podeszwą ale również wybrać grubość 3mm lub dla zmarzluchów 5mm.

Nurkowanie techniczne – wody ciepłe i bardzo ciepłe

Nurkując technicznie na pewno zabierzemy ze sobą suchy skafander. W wodach bardzo ciepłych i ciepłych raczej nie będziemy korzystali z grubych ocieplaczy. Tutaj bardzo dobrze się sprawdzą ciepłe ocieplacze oraz odpowiednia bielizna termoaktywna, która pozwoli utrzymać właściwą temperaturę ciała.

Rękawice i kaptur na wody ciepłe

Jeśli posiadamy system suchych rękawic warto jest zabrać lekkie rękawiczki ocieplające pod spód rękawicy. Jeśli nurkujemy z rękawicami mokrymi, pomyślmy o 5mm rękawicy, która nie krępuje ruchów ale jednak daje dobre zabezpieczenie termiczne szczególnie schodząc na większe głębokości w zimniejsze wody.

Kaptur wystarczy o grubości 3mm lub 5mm zgodnie z preferencjami. Ważne by zachować komfort termiczny a jednocześnie cieszyć się z wygody.

Buty na wody ciepłe

Zakładamy, że suchy skafander został wyposażony w skarpety. Możemy tu zastosować buty neoprenowe z twardą podeszwą o grubości 5mm lub Rock Buty, przeznaczone do nurkowań technicznych. Wystarczy pojedyncza skarpeta i będzie nam ciepło.

Nurkowanie w wodach umiarkowanych i zimnych

Nurkując w wodach umiarkowanych (poniżej 20 stopni) czy wodach zimnych (np. w Polsce) poniżej 10 stopni Celsiusza musimy dużo więcej uwagi przeznaczyć na właściwą ochronę cieplną naszego ciała. Nie chcemy dopuścić do braku komfortu spowodowanego zimnem czy nawet początkowej fazy hipotermii bo nie pomyśleliśmy o odpowiednim ogrzaniu.

Wchodząc na wody zimne zawsze chcemy zadbać o ciepło i komfort. Tutaj zarówno nurkowie techniczni jak i amatorzy będą chętnie korzystali z suchego skafandra. W okresie letnim w Polsce, możemy skorzystać z pianki 7mm oraz ocieplacza neoprenowego 5mm dla komfortu wystarczającego na krótkiego nurka (własne odczucia i doświadczenie).

Kaptur na wody umiarkowane i zimne

Zaczynamy minimum od 5mm dla wód umiarkowanych. Część nurków źle się czuje w grubszych kapturach więc 5mm jest optymalnym wyborem. Dla większych zmarzluchów można skorzystać z kapturów 7mm, 9mm a nawet 10mm. Są one jednak dużo grubsze, co sprawia, że lepiej chronią nas termicznie ale są mniej komfortowe podczas nurkowania.

Wielu nurków w grubszych kapturach ma wrażenie, że kaptur jest bardzo sztywny co nie tylko wpływa na naprężenie skóry na twarzy ale również jest mniej wygodny przy trzymaniu drugiego stopnia automatu. Najlepiej wypożyczyć kaptur 5mm, 7mm oraz grubsze jeśli ww. kapturami w Waszym rozmiarze dysponuje wasze Centru Nurkowe.

Warto przetestować, w którym kapturze będzie ciepło ale również wygodnie.

System suchych rękawic nurkowych – KUBI

Rękawice na wody umiarkowane i zimne

Jeśli są to rękawice mokre, to zaczynamy od 5mm i idziemy do 7mm. To najpopularniejsze grubości. My osobiście korzystamy z grubości 5mm i jest to wystarczające do wykonania kilku nurków dziennie. Ale w nurkowaniu podlodowym chętnie kierujemy się w stronę 7mm rękawic, które niestety nie są już tak elastyczne jak piątki.

W wodach bardzo zimnych możemy też wybrać ocieplacze do rękawic mokrych posiadające 3 palce. Niestety operowanie komputerem lub inne trudne czynności pod wodą są bardzo utrudnione. Wykorzystywane raczej podczas nurkować w wodach ekstremalnie zimnych jeśli nie mamy systemu grzewczego.

Jeśli korzystamy z systemu suchych rękawic zakładamy pod spód dodatkowo rękawice ocieplające mogą to być rękawiczki wełniane lub specjalne rękawice nurkowe. Jeśli nurkujemy w bardzo zimnych wodach, możemy również skorzystać z grzanych rękawic, które jednak wymagają posiadania odpowiednio przygotowanego skafandra i zasilania. O systemie grzewczym opiszemy kiedyż w kolejnym artykule więcej informacji.

Buty na wody umiarkowane i zimne

Polecamy oczywiście buty neoprenowe 7mm i grubą podeszew dla jeszcze lepszego komfortu cieplnego lub Rock Buty z grubego materiału. Jeśli suchy skafander jest wyposażony w buty zintegrowane warto pomyśleć o dwóch lub nawet trzech skarpetach. Można również pomyśleć o ogrzewanych skarpetach jeśli mamy odpowiednie wyposażenie suchego skafandra.

Z naszego doświadczenia połączenie skarpety neoprenowej 3mm, pojedynczej skarpetki oraz buta 5mm daje dobry komfort nurkowania w wodzie o temperaturze 3-4 stopnie Celsiusza. Ale oczywiście to jest indywidualna preferencja każdego nurka.

Warto jednak zacząć od optymalnej wygody by w razie potrzeby pogrubiać nasz zestaw o kolejne dodatki podwyższające komfort cieplny.

Wspomniany system suchych rękawic KUBI jest do zakupu pod adresem:

Suche rękawice – KUBI Dry Gloves

Mamy ponad 3100 osób w naszej nurkowej grupie! Dołącz do grupy Facebook


.

Napisane przez Nurek Amator

Marcin Ożarek (vel. NUREK AMATOR):. z nurkowaniem związany od 2017 roku. Od samego początku, zakochany w tej dyscyplinie "duchowego odprężenia". Miłośnik naturalnej przyrody oraz podróżnik nurkowy.

Co myślisz?

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Spotkanie z DAN – nurkuj bezpiecznie

Montaż systemu SANTI SmartGloves